Ginekolog Wałbrzych

Ginekolog Wałbrzych

23 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dosyć często diagnozowana u osób choroba, której głównymi objawami mogą stanowić nieregularna miesiączka, przyspieszone tycie a to pomimo zachowywania się diety, czy nagle pojawiający się na osoby czy na plecach trądzik. W wypadku zaobserwowania obok siebie odpowiednich objawów, koniecznie trzeba się udać na randkę do specjalistę ginekologa czyli do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z czasem może być się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Bogatynia

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje wyłącznie jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, jakie korzystają negatywny pomysł na technologia działania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która wysyła do PCOS, liczy na ostatnim, że u kobiet jest za wielki poziom hormonu LH oraz w efekcie są zachwiane proporcje pomiędzy wytwarzanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych prowadzi do tego, że u pani w jajnikach zakłada się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, tylko nie dołącza do owulacji. W efekcie nie dochodzi oraz do rozwoju liczb progesteronu we naturze zaś nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za spora miarę pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów oraz w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników przyjęła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa żyją i już obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W efekcie obracają się w cysty, lub w torbielki. Dlatego też dostała się inna firma PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Bogatynia

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są różne rodzaje objawów, niekoniecznie jednak wszystkie muszą istnieć jednocześnie. Czasami bywa również oczywiście, że występuje tylko strona spośród nich. Szczególną uwagę powinno się podać na:

Wydłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Także może powstawać również do związanymi spośród ostatnim częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe albo ich kompletny brak – w wybranych przypadkach miesiączka może występować nawet zaledwie co 3-4 miesiące. Często i odnosi się z ogromniejszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe kłopoty z wydarzeniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna skłonność do tycia.
Problemy ze skórą, jakie są powiązane z nadprodukcją androgenów. W skutku dołącza do powstawania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plam na skórze. Ginekolog Bogatynia

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że osoby stoją się bardziej narażone na rozwinięcie się obok nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zazwyczaj stanowi niezwykle niebezpieczne i długie. Kiedyś leczenie liczyło na rozwiązaniu części jajnika lub jajników, w końcu ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia przychodzenia do owulacji. Teraz jednak już takich strategii się nie stosuje.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na wstępie konieczne jest zmniejszenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza organizm do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na chyba była aktywna konieczne istnieje przecież i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty przechodzą na końcu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W tym planu podaje się tabletki antykoncepcyjne, których wykorzystywanie skutkuje usypianiem na każdy czas jajników w organizmie zaś w skutku obniżenie stężenia androgenów i stanu hormonów LH. Ginekolog Bogatynia

Dokładny plan leczenia PCOS jest produkowany po dokonaniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do odpowiedniego stanu, kierowany jest poprzez system podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze kieruje do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w skutku czego w jajnikach dołącza do rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wad w funkcjonowaniu tego związku powoduje powstanie takich problemów, jak teraz zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Bogatynia

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?